Proč chybí jednorázové oblečení a je tak drahé?


Jak pandemie COVID-19 ovlivnila mnoho trhů, včetně trhu jednorázových oděvů.

Kde budeme vyrábět a kolik za to zaplatíme ?

Změníme náš přístup a nahradíme jednorázové oděvy opakovaně použitelnými oděvy ?

Kolik to bude stát ?

Brzy představíme náklady na používání jednorázového oblečení ve srovnání s opakovaně použitelným oblečením. Pro dnešek je velmi obtížné získat takové údaje kvůli nejasným informacím o jednorázovém oblečení z Číny, kde je cena suroviny každý den jiná, vyšší a vyšší.

Jak to ovlivní životní prostředí ?

Chceme spočítat a porovnat, kolik tun odpadu je generováno jednorázovým oblečením a kolik opakovaně použitelným oblečením (dnes, s všeobecným doporučením pro použití roušek a rukavic, se tento počet mnohokrát zvýšil). Jaká uhlíková stopa zůstává po celém životním cyklu, např. pláště: výroba, použití a následné likvidace. Kolik vody a elektřiny použijeme k praní opakovaně použitelných oděvů ?

Projdeme audit úspěšně ?

Analyzujeme požadavky a standardy v potravinářském průmyslu aby určit:
- jaké požadavky by měl opakovaně použitelný oděv splňovat, aby mohl být schválen pro použití v potravinářském průmyslu ?
- jak organizovat efektivně a v souladu s pokyny potravinářského průmyslu cyklus oběhu těchto oděvů ?
- bude takové řešení přijato našimi klienty a auditory ? ...
... a mnoho dalších, aby se ujistit, že opakovaně použitelné oblečení je dobrým řešením.

A co jednorázové rukavice?

Situace na trhu jednorázových rukavic popsal v rozhovoru přední výrobce zdravotnických rukavic z Krakova.

„Poptávka po osobních ochranných prostředcích během pandemie je a bude mnohem vyšší než výrobní kapacita, není ani známo, kolik. A zatímco například výroba roušek může být relativně snadno zvýšena, u rukavic to není tak snadné”.

„Problémy jsou také jiného druhu. Většina rukavic na trhu se vyrábí v Asii - cca 70 procent v Malajsii, 20 procent v Thajsku, zbytek v Číně a Indii. V důsledku vypuknutí epidemie Čína místo exportu začala větší část, než obvykle vynaložit na své potřeby. (…) Opět se tím sníží počet rukavic, které se dostanou na evropský nebo americký trh, a tím opět porostou ceny. Nárůst cen je způsoben také změnou způsobu fungování v továrnách. Na jedné straně byly některé z nich nuceny vládními rozhodnutími zavést omezení, pracovat v menším rozsahu nebo dočasně pozastavit výrobu, na druhé straně některé továrny zvýšily výrobu, což mělo za následek mimo jiné potřeba zaměstnávat více zaměstnanců. Existují také místa, kde je nedostatek pracovních sil. Někteří zaměstnanci byli v karanténě, jiní se vrátili do svých rodných měst nebo zemí, jiní přestali chodit do práce kvůli strachu z infekce .”



Detekovatelné výrobky testované na detektorech firmy LOMA loma logo